TÜRKİYE PROFESYONEL TURİST REHBERLERİ PLATFORMU Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >TURİZM İÇİN AÇIK KÜRSÜ >AÇIK ALAN
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

2012 YILI I. ALTI AYLIK REHBER TABAN ÜCRETLERİ

 Gönder Gönder
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
TURİST REHBERİ Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici


Kayıt Tarihi: 02.Haziran.2008
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 5343
  Alıntı TURİST REHBERİ Alıntı  GönderCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 2012 YILI I. ALTI AYLIK REHBER TABAN ÜCRETLERİ
    Gönderim Zamanı: 27.Ocak.2012 Saat 20:48
Sayın Rehberler ve sektör Yetkilisi,

4848 Sayılı Kanun hükümlerince Türkiye'de turizmin uygulanma esasları T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığınca yürütülür. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanunun 13 üncü maddesinin (m) bendine göre hazırlanan Profesyonel Turist Rehberliği Yönetmeliğinin 40. Maddesinde 'Rehber taban ücretleri Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği ve ilgili Meslek Kuruluşlarının yazılı görüşleri alınarak yılda iki kez Bakanlıkça belirlenir.

Bakanlık Ocak ve Temmuz aylarında uygulanacak rehber taban ücretlerinin tespitine ilişkin kararını Aralık ve Haziran ayı sonuna kadar ilgili kurum ve kuruluşlara bildirir, bu ücretlerin uygulanmasını sağlar ve denetler.' hükmü bulunmaktadır.

Bu hüküm çerçevesinde; .... tarih ve .... sayılı yazı ile, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 2012 yılının ilk altı ayında uygulanacak ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca da acentalar tarafından net olarak ödenmesi uygun görülen rehberlik taban yevmiyeleri aşağıda bilgilerinize sunulmuştur,

2012 YILI I. ALTI AYLIK REHBER TABAN ÜCRETLERİ

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI – TÜRSAB – MESLEK KURULUŞLARININ ORTAK OLARAK BELİRLEDİĞİ REHBER TABAN ÜCRETLERİ AÇIKLANDI.

HİZMET GRUBU TESPİT EDİLEN TABAN ÜCRET

Doğu Anadolu Turu : 350.00 TL
Batı Anadolu Turu : 300.00 TL
Şehir Turu Tam Gün : 250.00 TL
Şehir Turu Yarım Gün : 150.00 TL
Gece Turu : 125.00 TL
Transfer : 120.00 TL

Dikkat: * Bu rakamlar "net" olup, vergi mükellefi olduğunuz takdirde fatura keserken üzerine % 18 KDV eklemeniz gerekmektedir. * Bu yevmiyeler tabandır.

Her acente bu yevmiyeleri net olarak ödemek zorunda olduğu gibi rehber meslektaşların da bu yevmiyelerin altında tur almaması zorunludur. Rehber olarak acentelerle belirlenmiş tur yevmiyelerinin altında çalışmamak kısa vadede size para kaybettiriyor gibi gözükse de uzun vadede hem size hem de diğer meslektaşlarınıza saygınlık ve daha çok para kazandıracaktır. Unutmayın ki, bir acentenin bir grubu rehbersiz tura göndermesi yasal olarak mümkün değildir.

Herhangi bir acenteden iş alırken, günlük yevmiyeyi (Her ne kadar Meslek kuruluşları ve TURSAB'ın teklifleri ve Turizm Bakanlığı'nın onayı ile belirlenmiş ise de yine de karşılıklı olarak teyit etmekte yarar var) tur programını, gezilecek müze ve ören yerlerinin tam listesini net olarak konuşmak ve bir mutabakata varmak zorundasınız.

Belirlenmiş yevmiye ile çalışan rehberlerin sayısı arttıkça ve bu arkadaşlar acenteler nezdinde prensip sahibi profesyoneller olarak kendilerini kabul ettirip, yevmiyelerin pazarlık konusu yapılamayacak bir husus olduğu anlaşıldıkça, acenteler de tur maliyetlerini hesaplarken rehberlik yevmiyelerini daha ciddi olarak değerlendireceklerdir.

Bunun tek çözümü otokontrol ve mesleki dayanışmadır.


Düzenleyen TÜRKİYE REHBER - 27.Ocak.2012 Saat 20:53
Yukarı Dön
 Gönder Gönder

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Powered by Web Wiz Forums Free Express Edition
Copyright ©2001-2008 Web Wiz